Podařilo se nám vypořádat majetek, levně a rychle

S ženou Ivanou jsme se před rokem rozvedli. Děti už máme dospělé. Syn bydlí s přítelkyní v bytě ve městě, dcera s ženou a psem v našem společném domě. Já jsem se z domu odstěhoval před dvěma roky, protože s Ivanou se to už nedalo vydržet. Příšerně mě štvala, tak jsem si říkal, že si dáme pauzu. Mám samotu celkem rád, ale být stále úplně sám mi po určité době taky přestalo vyhovovat. Tak jsem si na internetu našel známost. Nebyla to žádná krasavice ani nebyla z nejchytřejších, ale já jsem si vedle ní připadal mužný, chytrý, schopný a přitažlivý. Měli jsme spolu moc pěkný vztah.

Podal jsem návrh na rozvod. Ivana měla v té době už nového přítele, byla čerstvě zamilovaná, tak ohledně rozvodu nebylo žádného sporu. Spor nastal, až když mělo dojít na dělení majetku. Žena nechtěla dům prodat a já jsem potřeboval peníze na nový byt v Praze. Dosud jsem bydlel v podnájmu. Od ženy jsem požadoval dva miliony v hotovosti. To bylo podle mého názoru velmi velkorysá nabídka, protože náš dům v Praze měl hodnotu devět milionů. Problém byl v tom, že žena mi ty peníze nechtěla dát. Říkala, že by si musela vzít hypotéku a dům zastavit. A to nechtěla. Jí situace, kdy se nic neřeší, vyhovovala. Na můj návrh nechtěla přistoupit. Ať se prý klidně soudím, zaplatím coby žalobce soudní poplatek ve výši 5% z ceny předmětu sporu a ještě soudní náklady. Připadalo mi to jako neřešitelná situace. Kolega z práce, který žil pět let ve Francii mi poradil, ať zkusím mediaci. Vůbec jsem nevěděl co to je, a tak jsem musel hledat na internetu. Psali tam, že v Americe a západní Evropě se tahle metoda mimosoudního řešení sporů užívá už 50 let a to v 70-80% sporů. Taky psali, že je to levné a rychlé. Já jsem chtěl hlavně tu rychlost.

Našel jsem mediátora a mediaci pro nás oba objednal. Žena na to přistoupila spíše proto, že byla zvědavá, než že by se opravdu chtěla na něčem domluvit. 

Na prvním jednání jsme se ještě nevyhnuli řešení našeho vztahu. Kdo za náš rozchod může víc a kdo méně. Ve druhém jednání jsme už pochopili, že minulost je minulost, že ji nelze změnit, a že se musíme pohnout do budoucnosti a řešit to, s čím jsme k mediátorovi přišli, a to je rozdělení majetku. Padala spousta návrhů jak majetek rozdělit, včetně nesmyslů, abych si v domě ohradil dvě místnosti. Mediátor všechny návrhy zapisoval na tabuli. Pak jsme si s ženou zvolili kritéria, podle kterých budeme návrhy posuzovat. Některé návrhy byly nepřijatelné pro mě, jiné pro Ivanu. Ty mediátor označil a odložil. Ze všech možných návrhů se nám nakonec jevila jako nejpřijatelnější varianta, že mi žena dá do 14 dnů v hotovosti jeden milion, který ji půjčí bezúročně její rodina. Do 3 měsíců si vyřídí půjčku od ČSOB na půl milionu a další půl milionu mi bude splácet měsíčně po deseti tisících. 

O tomto mediátor sepsal mediační dohodu a my s Ivanou jsme ji na místě podepsali.
Bylo to opravdu levné a rychlé….

TOP